Održana utrka Žumberak trail

Rekordan broj prijavljenih natjecatelja, njih 816 iz čak 14 država s raznih kontinenata, sudjelovao je ove godine na međunarodnoj utrci Žumberak trail.

Utrka je održana 26. i 27. kolovoza, u organizaciji Društva za sport i rekreaciju “Jastreb extreme”, uz pomoć suorganizatora Atletskog kluba Jastreb 99.

Osim trčanja netaknutom prirodom, trkači su imali priliku osvajati svjetske bodove u trail trčanju (ITRA) i kvalifikacijske bodove za najprestižniju svjetsku utrku Ultra – Trail du Mont – Blanc (UTMB). Također, ove je godine Žumberak Trail bio utrka 6. Pojedinačnog i ekipnog Prvenstva Hrvatske u trailu na stazi ULTRA 50 milja, a i jedna od utrka KontinenTrail lige. Time je ova utrka postala jedna od najprestižnijih utrka u Hrvatskoj.

Na 4 staze okušali su se ponajbolji hrvatski trail trkači i postigli sljedeće rezultate:

Rekreativna staza 8km (muški):

 1. Josip Domjančić
 2. Andrej Slugečić
 3. Robert Vuković

Rekreativna staza 8km (žene):

 1. Renata Kožar
 2. Ivona Ciban
 3. Erika Turk

Kratka staza 15km (muški):

 1. Mateo Ledinski
 2. Luka Bakarić
 3. Željko Mičuga

Kratka staza 15km (žene):

 1. Jelena Bedeniković
 2. Sonja Kreč
 3. Martina Strkalj

Duga staza 42km (muški):

 1. Matija Lisec
 2. Juro Buljan
 3. Ante Živković

Duga staza 42km (žene):

 1. Vesela Brajković
 2. Sanja Imamagic
 3. Jasna MIkulić

 

Ultra 50 miles (muški) – Pojedinačno Prvenstvo Hrvatske u trailu 2022:

 1. Darko Rogina, AK Sljeme
 2. Ivan Diklić, SRK Running Fox
 3. Benyamin Vuk, AK Koprivnica

 

Ultra 50 miles (žene) – Pojedinačno Prvenstvo Hrvatske u trailu 2022:

 1. Lana Ostojić, AK Plitvice
 2. Paula Vrdoljak, AK Sljeme
 3. Maja Bonačić, AK Sljeme

 

Ultra 50 miles (muški) – Ekipno Prvenstvo Hrvatske u trailu 2022:

 1. AK SLJEME, muška ekipa
 2. SRK Running Fox, muška ekipa

 

Ultra 50 miles (žene) – Ekipno Prvenstvo Hrvatske u trailu 2022:

 1. AK SLJEME, ženska ekipa
 2. AK JASTREB 99, ženska ekipa

Najmlađi natjecatelj: Luka Čunčić (2017 godište)

Najstariji natjecatelj: Danijel Cessare (1944 godište).

Trčalo se po divljim putevima, planinarskim stazama, vinogradima, šumama, makadamima te poprilično zahtjevnom terenu prekrasnog Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje. Utrka je prošla kroz brojna sela te najvišim vrhom Žumberka i sjeverozapadne Hrvatske (Sveta Gera, 1178m), a trkači su se uspeli i do Starog grada Žumberka. Od posebnih dijelova svakako treba navesti vrhove Zečak, Japetić i Plešivica, te nekoliko slapova (Zeleni vir, slap Sopot, slap Brisalo).

Uživajući u trčanju uz pitoreskne vinograde jaskanskog kraja s ciljem u perivoju dvorca Erdödy, trkači su mogli vidjeti prekrasnu prirodu, jer ova manifestacija u najboljem svjetlu predstavlja sve posebnosti Jaske i Žumberka, ali i Zagrebačke županije.

Manifestacija je podržana od Hrvatske turističke zajednice, a veliku potporu manifestacije pružili su i  Zagrebačka županija i Turistička zajednica Zagrebačke županije, Grad Jastrebarsko uz svoju sportsku i turističku zajednicu.

Završetkom ove manifestacije nisu završile obaveze članova udruge i već spomenutih volontera. Odmah se krenulo u čišćenje staza i skidanje oznaka na cijelom području Parka prirode, a tijekom godine organizirat će se i nekoliko manjih ekoloških akcija uklanjanja odbačenog otpada i uređenja zaraslih planinarskih staza kako bi bili što spremniji za sljedeću godinu.

Be the first to comment

Leave a Reply